Sveučilište u Mostaru posthumno je dodijelilo počasni doktorat Doctor Honoris Causa istaknutom književniku, pjesniku i znanstveniku Veselku Koromanu u znak najvišeg priznanja Sveučilišta u Mostaru za njegov izniman doprinos humanističkim znanostima te trajnu suradnju s akademskom zajednicom. Njegov rad bitno je pridonio ugledu, razvoju i prepoznatljivosti Sveučilišta, ali i šire kulturne i znanstvene zajednice.
„Ovim činom nismo željeli iskazati samo simbolično poštovanje, već smo dali svjedočanstvo o snazi jedne biografije, o dubini stvaralaštva i duhovnoj postojanosti. Veselko Koroman bio je čovjek čije je pero oblikovalo svijest, oplemenjivalo jezik i gradilo identitet. Njegove su riječi bile dom i zrcalo narodu kojem je pripadao, ali i most prema drugima. Ovaj doktorat nije samo priznanje njegovom književnom nasljeđu, već čitavom životu, životu u kojem je misao bila prostor slobode, riječ izraz dostojanstva, a poezija potraga za smislom“, kazao je u svom obraćanju rektor Sveučilišta u Mostaru prof. dr. sc. Zoran Tomić. Rektor Tomić naglasio je kako je Veselko Koroman akademsku zajednicu zadužio svojom riječju te da zadatak svih članova iste da tu riječ ne zaborave i da je žive.
Veselko Koroman, rođen 1934. godine u Radišićima kod Ljubuškog, autor je 512 pjesama. Njegova djela uvrštena su u 80 antologija, 12 čitanki i prevedena na 15 jezika, među kojima su engleski, njemački, francuski, španjolski, talijanski, mađarski, turski i drugi. Društvo hrvatskih književnika u Zagrebu predložilo ga je za Nobelovu nagradu 2017. i 2018. godine.
„Koromanova poezija bila je kondenzirana, a opet raskošna, svako iskustvo bilo je zasićeno smislom. Njegove pjesme nisu zatvorene ni nedodirljive, već otvorene, pozivajuće. U njegovu se pjesništvu riječi dotiču, prizivaju treće, stvaraju prostor značenja. Zato o Koromanu ne možemo govoriti tek kao o pjesniku jezika. On je pjesnik dodira, misaonog sjaja i univerzalne bliskosti“, kazao je prof. dr. sc. Dražen Barbarić predsjednik Povjerenstva i dekan Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru.
U znak zahvale u ime obitelji Koroman, okupljenima se obratila kćer Veselka Koromana, Josipa Koroman Lelas. Istaknula je kako je njezin otac bio izniman čovjek, ne samo pjesnik i književnik, već i osoba dubokog znanja, otvorenosti i tolerancije.
„Cijeloga se života trudio okupljati ljude koji žele i mogu doprinositi zajednici, promičući ravnopravnost i poštovanje, bez umanjivanja vrijednosti bilo koga drugoga. Posebno se zalagao za očuvanje i afirmaciju hrvatskog jezika i književnosti, za njihovu vidljivost i važnost u našem kulturnom prostoru. Dodjela počasnog doktorata velika je čast za našu obitelj. Ponosni smo što je njegovo stvaralaštvo prepoznato, iako nas žalosti što nije među nama da primi ovo priznanje. Vjerujemo da nas sada promatra iz ‘vrta plavetnog’, zajedno sa svojim prijateljima iz poezije i duše – Šopom i Danteom“, kazala je Josipa Koroman Lelas. Na kraju je zahvalila Sveučilištu u Mostaru na ovom vrijednom priznanju te poželjela uspješno ostvarenje svih planova u znanosti, obrazovanju, kulturi i svim drugim područjima u kojima Sveučilište djeluje i doprinosi društvu.
Senat Sveučilišta u Mostaru imenovao je stručno Povjerenstvo za ocjenu prijedloga za dodjelu počasnoga doktorata Sveučilišta u Mostaru u sastavu prof. dr. sc. Dražena Barbarića kao predsjednika povjerenstva, te prof. dr. sc. Zorana Tomića, prof. dr. sc. Miroslava Palamete, prof. dr. sc. Borisa Škvorca i prof. dr. sc. Jele Sabljić Vujice kao članova.
Veselko Koroman, jedna od ključnih figura suvremene hrvatske književnosti, ostavio je neizbrisiv trag u kulturnom životu Bosne i Hercegovine i Hrvatske. Kao pjesnik, esejist i književni kritičar, svojim je radovima oblikovao književnu misao i otvorio prostor dijalogu između tradicije i modernosti. Njegovi eseji, prepoznatljivi po filozofskoj prodornosti i jezičnoj eleganciji, svrstali su ga među najvažnije intelektualce svoga vremena. Bio je član mnogih uglednih književnih i znanstvenih društava, dobitnik brojnih prestižnih nagrada, uključujući „Poletovu” nagradu, „Goranov vijenac”, „Maslinov vijenac” i Povelju sa Zlatnim grbom općine Ljubuški za životno djelo.
Svečanost dodjele održana je u Konferencijskoj dvorani Sveučilišta u Mostaru, a u umjetničkom dijelu programa sudjelovao je dramski prvak HNK-a Mostar Robert Pehar, dok je glazbeni dio izveo Zbor Hrvatskoga narodnog kazališta u Mostaru.