Rektor Tomić: „Počasni doktorat Veselku Koromanu simbol je zahvalnosti, ali i obveze da njegovu riječ živimo i prenosimo“

Rektor Tomić: „Počasni doktorat Veselku Koromanu simbol je zahvalnosti, ali i obveze da njegovu riječ živimo i prenosimo“

14.04.2025 14:01:25

671

671

14.04.2025 14:01:25

Sveučilište u Mostaru posthumno je dodijelilo počasni doktorat Doctor Honoris Causa istaknutom književniku, pjesniku i znanstveniku Veselku Koromanu u znak najvišeg priznanja Sveučilišta u Mostaru za njegov izniman doprinos humanističkim znanostima te trajnu suradnju s akademskom zajednicom. Njegov rad bitno je pridonio ugledu, razvoju i prepoznatljivosti Sveučilišta, ali i šire kulturne i znanstvene zajednice.

„Ovim činom nismo željeli iskazati samo simbolično poštovanje, već smo dali svjedočanstvo o snazi jedne biografije, o dubini stvaralaštva i duhovnoj postojanosti. Veselko Koroman bio je čovjek čije je pero oblikovalo svijest, oplemenjivalo jezik i gradilo identitet. Njegove su riječi bile dom i zrcalo narodu kojem je pripadao, ali i most prema drugima. Ovaj doktorat nije samo priznanje njegovom književnom nasljeđu, već čitavom životu, životu u kojem je misao bila prostor slobode, riječ izraz dostojanstva, a poezija potraga za smislom“, kazao je u svom obraćanju rektor Sveučilišta u Mostaru prof. dr. sc. Zoran Tomić. Rektor Tomić naglasio je kako je Veselko Koroman akademsku zajednicu zadužio svojom riječju te da zadatak svih  članova iste da tu riječ ne zaborave i da je žive.

Veselko Koroman, rođen 1934. godine u Radišićima kod Ljubuškog, autor je 512 pjesama. Njegova djela uvrštena su u 80 antologija, 12 čitanki i prevedena na 15 jezika, među kojima su engleski, njemački, francuski, španjolski, talijanski, mađarski, turski i drugi. Društvo hrvatskih književnika u Zagrebu predložilo ga je za Nobelovu nagradu 2017. i 2018. godine.

„Koromanova poezija bila je kondenzirana, a opet raskošna, svako iskustvo bilo je zasićeno smislom. Njegove pjesme nisu zatvorene ni nedodirljive, već otvorene, pozivajuće. U njegovu se pjesništvu riječi dotiču, prizivaju treće, stvaraju prostor značenja. Zato o Koromanu ne možemo govoriti tek kao o pjesniku jezika. On je pjesnik dodira, misaonog sjaja i univerzalne bliskosti“, kazao je prof. dr. sc. Dražen Barbarić predsjednik Povjerenstva i dekan Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru.

U znak zahvale u ime obitelji Koroman, okupljenima se obratila kćer Veselka Koromana, Josipa Koroman Lelas. Istaknula je kako je njezin otac bio izniman čovjek, ne samo pjesnik i književnik, već i osoba dubokog znanja, otvorenosti i tolerancije.

„Cijeloga se života trudio okupljati ljude koji žele i mogu doprinositi zajednici, promičući ravnopravnost i poštovanje, bez umanjivanja vrijednosti bilo koga drugoga. Posebno se zalagao za očuvanje i afirmaciju hrvatskog jezika i književnosti, za njihovu vidljivost i važnost u našem kulturnom prostoru. Dodjela počasnog doktorata velika je čast za našu obitelj. Ponosni smo što je njegovo stvaralaštvo prepoznato, iako nas žalosti što nije među nama da primi ovo priznanje. Vjerujemo da nas sada promatra iz ‘vrta plavetnog’, zajedno sa svojim prijateljima iz poezije i duše – Šopom i Danteom“, kazala je Josipa Koroman Lelas. Na kraju je zahvalila Sveučilištu u Mostaru na ovom vrijednom priznanju te poželjela uspješno ostvarenje svih planova u znanosti, obrazovanju, kulturi i svim drugim područjima u kojima Sveučilište djeluje i doprinosi društvu.

Senat Sveučilišta u Mostaru imenovao je stručno Povjerenstvo za ocjenu prijedloga za dodjelu počasnoga doktorata Sveučilišta u Mostaru u sastavu prof. dr. sc. Dražena Barbarića kao predsjednika povjerenstva, te prof. dr. sc. Zorana Tomića, prof. dr. sc. Miroslava Palamete, prof. dr. sc. Borisa Škvorca i prof. dr. sc. Jele Sabljić Vujice kao članova.

Veselko Koroman, jedna od ključnih figura suvremene hrvatske književnosti, ostavio je neizbrisiv trag u kulturnom životu Bosne i Hercegovine i Hrvatske. Kao pjesnik, esejist i književni kritičar, svojim je radovima oblikovao književnu misao i otvorio prostor dijalogu između tradicije i modernosti. Njegovi eseji, prepoznatljivi po filozofskoj prodornosti i jezičnoj eleganciji, svrstali su ga među najvažnije intelektualce svoga vremena. Bio je član mnogih uglednih književnih i znanstvenih društava, dobitnik brojnih prestižnih nagrada, uključujući „Poletovu” nagradu, „Goranov vijenac”, „Maslinov vijenac” i Povelju sa Zlatnim grbom općine Ljubuški za životno djelo.

Svečanost dodjele održana je u Konferencijskoj dvorani Sveučilišta u Mostaru, a u umjetničkom dijelu programa sudjelovao je dramski prvak HNK-a Mostar Robert Pehar, dok je glazbeni dio izveo Zbor Hrvatskoga narodnog kazališta u Mostaru.

消息


由田德文率领的中国社会科学院(CASS)代表团(高歌研究员、姜琍研究员、徐刚研究员)访问了莫斯塔尔大学,并与莫斯塔尔大学的校长、教授Zoran Tomic博士举行了一次工作会议,就多个层面的潜在合作意向进行了讨论。

会议期间,双方讨论了多层面合作的可能性,重点是学生和教师的学术交流和研究,出版方面的合作,文化项目的联合规划、研究和组织,以及双方共同感兴趣...


莫斯塔尔大学的新战略合作伙伴是来自中国的西安建筑科技大学。校际合作协议由莫斯塔尔大学校长佐兰·托米奇教授和西安建筑科技大学校长王树声教授共同签署。

“多年来,我们见证了这样一个事实——没有哪个社会能够不与周围社会环境合作而单独生存,即使是和地球上最偏远的地区合作。在地球这个小空间里,我们都被召唤着相互合作...


莫斯塔尔大学理事会决定,在大学画廊,向季平大使及大使馆颁发“突出贡献奖”和“荣誉证书”,以表彰大使先生个人以及大使馆为我们大学的发展和促进作出的杰出贡献。

大使先生说:“这是我第三次来到莫斯塔尔大学,每次...