Konferencija MoStart, jedan od vodećih regionalnih događaja koji povezuje obrazovanje, znanost i tehnologiju, po treći put otvorena je u Mostaru svečanim otvaranjem nove zgrade Centra za informacijske tehnologije – SUMIT. Ova suvremena zgrada, smještena u kampusu Rodoč, simbolizira digitalnu budućnost i strateški je infrastrukturni iskorak Sveučilišta u Mostaru.
Rektor Sveučilišta u Mostaru, prof. dr. sc. Zoran Tomić, istaknuo je kako MoStart konferencija okuplja više od 1000 sudionika kroz tri tematska dana, obrazovanja, informacijskih tehnologija i znanosti. „MoStart nije samo konferencija, on je platforma znanja, dijaloga i suradnje. Zgrada SUMIT-a, kao tehnološki napredan prostor, utjelovljuje našu viziju Sveučilišta kao modernog, europskog i digitalnog sveučilišta. Ova multifunkcionalna zgrada postaje nova točka razvoja, prostor susreta, kreativnosti i inovacija. Ona nije samo arhitektura, ona je ideja, simbol i jamac budućnosti“, zaključio je rektor Tomić.
Nakon rektora, nazočnima se obratio prof. dr. sc. Tomislav Volarić, pomoćnik rektora za informacijske tehnologije i inovacije te predsjednik Organizacijskog odbora MoStarta, naglasivši temeljnu ideju koja stoji iza projekta.
„Digitalnu transformaciju ne pokreće tehnologija, već strategija. SUMIT nije samo infrastruktura, već vizija integriranog, uključivog i naprednog obrazovnog prostora. MoStart konferencija upravo to potvrđuje, ona povezuje nastavnike, znanstvenike, stručnjake i partnere koji zajednički stvaraju obrazovanje budućnosti. Zahvaljujući podršci partnera, svim nastavnicima omogućen je besplatan pristup, jer digitalna budućnost mora biti dostupna svima“, kazao je Volarić.
Tijekom svečanosti, prisutnima su se obratili i uvaženi gosti, uključujući predsjednicu Vlade HNŽ-a Mariju Buhač. „Živimo u vremenu u kojem jedino kroz znanje i primjenu suvremenih tehnologija možemo graditi održivu konkurentnost na zahtjevnom tržištu. SUMIT predstavlja ključni element digitalne transformacije naše županije, ali i cijele regije. Ova zgrada, ovi ljudi, ova vizija, to su temelji budućnosti“, dodala je Buhač.
Zamjenik ravnatelja CARNET-a Ivan Šabić izrazio je zadovoljstvo dugogodišnjim partnerstvom sa Sveučilištem u Mostaru. „Sveučilište u Mostaru i SUMIT su se u kratkom vremenu profilirali kao središnja mjesta okupljanja stručnjaka koji promišljaju i razvijaju nova rješenja za obrazovni sustav. Posebno me raduje što je u fokusu primjena umjetne inteligencije i digitalnih alata u obrazovanju. Naša suradnja donijela je konkretne rezultate i inovativne usluge i na tome nećemo stati“ rekao je Šabić.
Čast otvaranja MoStart konferencije pripala je Darijani Filipović, zastupnici Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH. „Sveučilište u Mostaru je nositelj znanstvene i obrazovne misli, koje aktivno stvara mostove između znanosti, znanstvene izvrsnosti, digitalizacije, gospodarstva i politike, ostvarujući time svoje strateške ciljeve i doprinoseći razvoju društva u cjelini“, kazala je Filipović. Također je naglasila kako je ponosna što Sveučilište u Mostaru i SUMIT već treću godinu zaredom zajednički organiziraju ovu važnu konferenciju koja potvrđuje njihovu predanost razvoju i inovacijama.
Svečanost otvaranja konferencije je zaključena panelom „Kako znanost i IT spašavaju dan?“, na kojem su sudjelovali predstavnici Bug.hr-a, HT ERONET-a, EPHZHB-a i Aircasha, raspravljajući o ulozi tehnologije u svakodnevnim izazovima društva.
Ovogodišnja konferencija donosi preko 1000 sudionika, desetke predavanja, radionica i panela, s temom Inovativne tehnologije u obrazovanju: gamifikacija, mobilno učenje i proširena stvarnost. U programu, između ostalog, sudjeluju renomirane tehnološke kompanije poput Aircash, Sofascore, Rimac Technology i Infobip. Znanstveni dan, prema riječima prof. dr. sc. Daniela Vasića, uključit će više od 130 autora, a najuspješniji radovi bit će objavljeni u prestižnoj seriji CCIS izdavača Springer.
Prvi dan konferencije okupio je više od 200 nastavnika i stručnjaka. Program je uključivao predstavljanje aplikacije Školarac, sustava e-Dnevnik i niz interaktivnih te praktičnih radionica.
„Program je bio dinamičan i praktičan, od tehničkih sesija do rasprava o umjetnoj inteligenciji u obrazovanju. Aktivno sudjelovanje svih prisutnih pokazuje koliko je važna ova platforma za razvoj nastavničke zajednice“, kazao je Josip Doko iz Organizacijskog odbora konferencije.
U Interaktivnoj zoni predstavljeni su projekti škola iz cijele regije, uključujući sekcije poput školskog benda, podcasta, English Cluba i IT timova. Paneli su otvorili ključna pitanja o primjeni AI-a, gamifikacije i digitalizacije javne uprave.
MoStart potvrdio je svoju ulogu vodeće regionalne konferencije za obrazovanje i tehnologiju. Nova SUMIT zgrada, snažne poruke suradnje i otvorenost prema digitalnim izazovima pozicioniraju Sveučilište u Mostaru kao predvodnika digitalne transformacije visokog obrazovanja u regiji.