Sveučilište u Mostaru na obljetnici Berlinskog procesa: Jačanje suradnje na Zapadnom Balkanu

Sveučilište u Mostaru na obljetnici Berlinskog procesa: Jačanje suradnje na Zapadnom Balkanu

11.10.2024 11:18:50

271

271

11.10.2024 11:18:50

Prorektorica za međunarodnu suradnju Sveučilišta u Mostaru prof. dr. sc. Sanja Bijakšić sudjelovala je na 10. obljetnici Berlinskog procesa i 8. godišnjoj konferenciji dionika u sklopu Stupa znanosti, obrazovanja, istraživanja i inovacija Berlinskog procesa za zapadni Balkan. Ova značajna konferencija održana je u Berlinu od 30. rujna do 1. listopada 2024. godine, a okupila je predstavnike akademskih i znanstvenih institucija iz regije.

Pod sloganom "MUT ZUR ZUKUNFT – COURAGE FOR FUTURE", konferencija je naglasila ključnu ulogu obrazovanja, znanosti i istraživanja u procesu izgradnje stabilnije i inovativnije budućnosti za Zapadni Balkan. U uvodnim govorima, sudionici su imali priliku čuti predsjednika Njemačke nacionalne akademije Leopoldina, Geralda Hauga, kao i njemačku ministricu za obrazovanje i istraživanje, Bettinu Stark-Watzinger, koji su istaknuli važnost regionalne suradnje u suočavanju s globalnim izazovima kao što su klimatske promjene, digitalizacija i jačanje demokratskih procesa.

Berlinski proces je inicijativa koja okuplja 16 europskih zemalja s ciljem poticanja integracije zemalja zapadnog Balkana u Europsku uniju, jačanja povezanosti s ostatkom Europe te promicanja regionalne suradnje u jugoistočnoj Europi. Ovaj proces fokusira se na rješavanje bilateralnih sporova, promicanje vladavine prava, jačanje regionalne povezanosti te poticanje gospodarskog razvoja i obrazovnih reformi.

Jedna od važnih tema konferencije usmjerena je na tzv. „treću misiju“ obrazovanja, koja se odnosi na širu ulogu obrazovnih i znanstvenih institucija u društvu, uključujući kulturni i društveni angažman, suradnju s gospodarstvom i doprinos zajednici. U kontekstu Balkana, istaknuto je kako obrazovanje, istraživanje i inovacije igraju ključnu ulogu u stabilizaciji regije, poticanju društvenog dijaloga i izgradnji mostova između Balkana i Europske unije.

Zaključci konferencije bit će predstavljeni u vidu Zajedničke izjave liderima Zapadnog Balkana na nadolazećem sastanku koji će se održati 14. listopada 2024. godine u Berlinu.

Zanimljivo je napomenuti da Njemačka nacionalna akademija Leopoldina, domaćin konferencije, ima dugu tradiciju koja seže sve do 1652. godine, kada je osnovana kao klasično znanstveno društvo. Danas Leopoldina broji oko 1600 članova iz svih grana znanosti i prepoznata je kao vodeća akademska institucija u Njemačkoj.

Konferencija, kao i cijeli Berlinski proces, predstavlja važan korak u jačanju suradnje između Balkana i Europske unije te u oblikovanju zajedničke europske budućnosti.

Za obavijesti sa Sveučilišta u Mostaru, pretplatite se na Newsletter.


Svečana Sveta Misa povodom početka akademske godine održana je u Katedrali Marije Majke Crkve u Mostaru, a misno slavlje predvodio je don Nikola Menalo, generalni vikar...


Sveučilište u Mostaru potpisalo je sporazum o akademskoj suradnji s Nacionalnim sveučilištem za umjetnost u Bukureštu (Universitatea Națională de A...


Sveta misa za početak nove akademske 2024./2025. godine održat će se u mostarskoj Katedrali Mariji Majci Crkve u ponedjeljak, 14. listopada u 12.00 sati.