Panelom Etika i psihologija u sportu kojim je moderirao Ivan Tomić s Manchester Metropolitan University otvorena je sekcija sport trećeg dana konferencije PR Media & Sport Days University of Mostar. Sudionici panela bili su Igor Štimac hrvatski nogometni trener te Davor Radić odvjetnik i član FIFA nogometnog tribunala. Rasprava je ponudila vrijedne uvide u međusobnu povezanost etike, prava i psihologije u sportskom svijetu, naglašavajući potrebu za holističkim pristupom prema svakom sportašu s posebnim naglaskom na izazove s kojima se suočavaju sportaši, treneri i pravni stručnjaci.
Igor Štimac naglasio je važnost razumijevanja psihologije komuniciranja profesije trenera u suvremenom nogometu. „Danas, kad vidimo uspjehe u nogometu i trenere s velikim zaradama, više ne govorimo samo o umijeću prenošenja nogometnog znanja i tehničke kvalitete. Ključno je da trener razumije psihologiju komuniciranja kako bi mogao voditi ljude iz različitih kultura te nogometne zvijezde kao jednu cjelinu. Vrijeme kada su treneri mogli raditi što žele je prošlo, a vrhunski igrači da ne kažem vrhunske nogometne zvijezde mogu slijediti trenera samo ukoliko prepoznaju njegovo znanje i sposobnost upravljanja igračevim vrlinama i sposobnostima tima kao cjeline. U tome je Ćiro bio pravi majstor,” izjavio je Štimac.
Također Štimac je istaknuo kako su sportaši te u konkretnom slučaju nogometaši u današnje vrijeme mnogo zaštićeniji nego ranije. „Danas su nogometaši puno zaštićeniji nego ranije. S razvojem sportskog prava i pojavom menadžera otvorila se djelatnost usmjerena na skrb o igračima. Prava nogometaša moraju biti zaštićena jer su ranije bila često zloupotrebljavana,” istaknuo je Štimac.
“Osamdeset posto mog posla čini komunikacija, a samo dvadeset posto znanje. Znanje imaju i drugi, ali pravo umijeće pregovaranja dolazi iz vještine komuniciranja, koja se kontinuirano usavršava. Uvijek je ključno razumjeti zašto vas je klijent angažirao i što očekuje. Ponekad se nađete u složenim situacijama, poput one kada me otac igrača kontaktirao kako bi zaustavio transfer između Dinama i Napolija. U takvim trenucima važno je znati komunicirati na način da sve strane budu zadovoljne. Komunikacija je za mene najvažniji dio posla,” naglasio je Davor Radić.
Treći dan konferencije PR Media & Sports Days University of Mostar započeo je panelom Etika u eteru: između slobode i odgovornosti na kojem su sudionici bili Valentina Rupčić zamjenica glavnog urednika Večernjeg lista BiH, Belmin Karamehmedović direktor BHRT-a, Anita Zovko urednica informativnog programa RTVHB te prof. dr. sc. Davorka Topić Stipić sa Sveučilišta u Mostaru. Na panelu se raspravljalo o izazovima s kojima se suočavaju mediji pri balansiranju slobode izražavanja i odgovornosti prema javnosti. Sudionici su istaknuli potrebu za dosljednim poštivanjem etičkih normi, transparentnosti u izvještavanju te važnosti borbe protiv dezinformacija. Poseban naglasak stavljen je na ulogu javnih servisa u promicanju objektivnosti i vjerodostojnog novinarstva, kao i na sve veću odgovornost urednika i novinara u vremenu brzog protoka informacija i prisutnosti lažnih vijesti.
Program trećeg dana konferencije nastavio se izlaganjima posvećenim sportu, s naglaskom na etiku i psihologiju u sportu te izazove komunikacije u sportskim timovima i medijima. Uvodno je doc. dr. sc. Krešimir Lacković sa Sveučilišta Sjever održao predavanje na temu kršenja etičkih standarda, s posebnim fokusom na primjere iz sportskih medija i način praćenja transfera igrača. Doc. dr. sc. Ivona Čarapina Zovko sa Sveučilišta u Mostaru predstavila je rezultate istraživanja o sportskoj komunikaciji u timu, prikazujući validaciju hrvatskog prijevoda skale učinkovite komunikacije u timu. Izlaganja su završila temama o ponašanju sportskih djelatnika i medija prilikom smjenjivanja trenera u SHNL-u, koju je predstavio doc. dr. sc. Marin Galić sa Sveučilišta Sjever, nakon čega je posljednje izlaganje u sekciji imala Marija Ćorić sa Sveučilišta u Mostaru na temu Neki korelati sportske komunikacije u timu.
Također, posjetitelji i sudionici konferencije imali su priliku prisustvovati posljednjoj sekciji Poster prezentacije, gdje su obrađene teme etičkih i komunikacijskih izazova u različitim područjima odnosa s javnošću, medija i sporta.
Na temelju izlaganja i panel rasprava Organizacijski odbor Konferencije utvrdio je ukupno devet zaključaka:
Na samome kraju predsjednik Organizacijskog odbora doc. dr. sc. Marijan Primorac zahvalio je svim sudionicima Konferencije, posebno suorganizatorima Sveučilištu Sjever iz Republike Hrvatske, Udruženju za odnose s javnostima u BiH - PRIBA te Udruzi studenata odnosa s javnošću Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru, kao i članovima Organizacijskoga i Izvršnoga odbora, medijskim partnerima i sponzorima koji su još jednom prepoznali društvenu važnost ove Konferencije i poduprli njezino održavanje. Naposljetku predsjednik Organizacijskog odbora najavio je desetu Konferenciju s radnim naslovom Interkulturalna komunikacija.