Govor rektora Tomića na svečanoj akademiji povodom institucionalne akreditacije

Govor rektora Tomića na svečanoj akademiji povodom institucionalne akreditacije

26.02.2020 15:09:09

1409

1409

26.02.2020 15:09:09

Svečana akademija povodom institucionalne akreditacije održana je na Sveučilištu u Mostaru. Govor rektora prof. dr. Zorana Tomića prenosimo u cijelosti:

"Na početku ove svečane Akademije zadovoljstvo mi je istaknuti i aktualizirati činjenicu da je Senat danas jednoglasno usvojio novi Statut SUM, nakon što je prethodno dobio suglasnost od Upravnog vijeća i Ministarstva obrazovanja, znanosti, kulture i sporta HNŽ. Poštovani ministre Hadžović i premijeru Herceg koristim prigodu da se zahvalim vama kao nadležnoj obrazovnoj vlasti.

Novi Statut SUM odražava integracijske procese ali je u svojem funkcionalnom dizajnu duboko decentraliziran i prilagođen optimalnim potrebama naših sastavnica/fakulteta.  Usvajanjem Statuta završava akademska integracija Sveučilišta mada ovi procesi nikada ne završavaju.

Također, danas smo usvojili Pravilnik o minimalnim uvjetima i postupku izbora u znanstveno-nastavna i umjetnička-nastavna i nastavna zvanja. Moramo naglasiti da smo tim pravilnikom postrožili izbor u znanstveno nastavna i umjetnička zvanja na Sveučilištu vjerujući kako će dodatan znanstveni rad afirmirati više i znanstvenike, ali i SUM.

Prije usvajanja Statuta i Pravilnika poznato je da smo na temelju Zakona o visokom obrazovanju HNŽ donijeli odluku o pravnoj integraciji te prihvatili model financijske integracije.

Pravni akti

Budući da novo vrijeme nosi nove izazove, a nova organizacijska struktura integriranog sveučilišta podrazumijeva nove procedure i nadležnosti, Senat i Upravno vijeće Sveučilišta, svatko iz područja svoje nadležnosti, u protekle dvije godine, usvojili su 23 pravna akta. Misao vodilja pri izradu novih, te izmjeni i dopuni postojećih akata, bila je iskoristiti dosadašnje iskustvo i zadržati dobre prakse, ali istovremeno unaprijediti procese u skladu sa suvremenim zahtjevima pred kojima se visoko obrazovanje nalazi.

Strategija

Donošenje Strategija razvoja Sveučilišta u Mostaru za razdoblje 2018. – 2023. godine označilo je početak izgradnje sustava strateškoga upravljanja na Sveučilištu u Mostaru kao glavnoga instrumenta njegova sinergijskog rasta i  koordiniranoga razvoja.

Za uspješno vođenje ovog zahtjevnog procesa, Sveučilište je pristupilo izgradnji  učinkovitog sustava  praćenje ispunjavanja planova i realizaciju strateških ciljeva, što podrazumijeva jasne procedure izrade  planova i aktivnosti kojima se određuju odgovornosti, rokovi i resursi za provedbu aktivnosti koje Sveučilište namjerava postići.

Svjesni važnosti  provođenja Strategije, Sveučilište je s njenom izradom izradilo i odgovarajuće akcijske planove  provedbe.

Dakle, nakon usvajanja Strategije  za navedeno razdoblje, prihvaćen  je Interni plan djelovanja do kraja 2018. godine, a zatim  Akcijski plan provedbe za 2019. godinu. Imenovano je i Povjerenstvo za praćenje provedbe  Strategije razvoja Sveučilišta u Mostaru.

Kako  je  za uspješno vođenje, ovog veoma složenog i zahtjevnog procesa, bilo potrebno razviti učinkovit sustav praćenja  ostvarenja postavljenih  ciljeva,  Povjerenstvo je u suradnji s Uredom za međusveučilišnu suradnju, Uredom za osiguranje i unapređenje kvalitete te IT centrom  Sveučilišta  uspostavilo sustav stalnog praćenja provedbe Strategije  uz podršku one-line alata.

Navedenim pristupom i uspostavljenim sustavom stvorene su temeljne pretpostavke  za redovito izvješćivanje zaposlenika i tijela Sveučilišta   o relevantnim  informacijama vezanim  za  provedbu Strategije.  Na tragu takvih aktivnosti izrađeno je Izvješće o provedbi akcijskog plana za 2019. godinu i on temeljem odluke Senata čini izvješće o radu fakulteta i Sveučilišta koje podnosimo Senatu i UV.

Postignuto na ovom polju  jedan je od presudnih iskoraka u podizanju razine kvalitete institucionalne organizacije i strateškog upravljanja  na Sveučilištu u Mostaru kao i sve veće transparentnosti prema nastavnom i nenastavnom osoblju, studentima, osnivačima, vladinom i nevladinom sektoru, lokalnoj zajednici, gospodarstvu i javnosti.

Obrazovanje

U novoj strategiji Sveučilišta od 2018.-2023. godine obrazovanje je s pravom definirano kao prvo i najvažnije strateško područje Sveučilišta u Mostaru.

U 2018. godini održana je prva tematska sjednica senata Sveučilišta koja je bila posvećena nastavi i nastavnom procesu na Sveučilištu a  raspravom o kvaliteti nastave i nastavnog procesa i realizacijom zaključaka sa sjednice ušli smo u dubinsku  reformu područja obrazovanja i nastave.

Realizirali smo više zaključaka koji su na liniji akademske integracije i koji će povećati vidljivost Sveučilišta u Mostaru: zajedničke nastavne baze, baze programa cjeloživotnoga učenja, zajednički registar radova nastavnog osoblja, sveučilišnu bazu preko 100 izbornih kolegija s općim kompetencijama koje mogu birati svi studenti Sveučilišta, zajedničku sveučilišnu bazu alumnija, usvojili zajedničke pravne akte na razini Sveučilišta itd.

U prošloj godini zaposlili smo više od 20 novih asistenata uz potporu i sufinanciranje Zavoda za zapošljavanje, što je značajno ulaganje u budući razvoj kadrova i akademskog osoblja na Sveučilišta. Ustrojena  je služba za ljudske potencijale na Sveučilištu u Mostaru.

Kroz  redovna zasjedanja Senata u protekle dvije akademske godine, a na prijedlog znanstveno-nastavnih/umjetničko-nastavničkih vijeća, Senat je donio odluku o pokretanje 20 novih studijskih programa, integrirani studij medicine na engleskom jeziku, te 4 studijska programa na  trećem, poslijediplomskom doktorskom studiju.

Uz to, na sjednici Senata donesena je odluka o načinu vođenja, izgledu i sadržaju registra svih studijskih programa koji se izvode na Sveučilištu u Mostaru, koji će biti objavljeni na hrvatskome i engleskom jeziku, čime će se osigurati njihova vidljivost i transparentnost.

Naš strateški cilj jeste i da se razvija mreža nastavnih baza, odnosno organizacija s različitih područja djelatnosti te povezivanje prakse, znanosti i umjetnosti. Time će se poboljšati kvaliteta studiranja, omogućit će se realizacija studentske prakse uz mentoriranje djelatnika ovih institucija, te zajednički znanstveni i stručni projekti. Program nastavnih baza je zapravo otvaranje Sveučilišta prema gospodarstvu kako bismo u sinergiji razvijali transfer znanja i to dvosmjerno.

Senat je  donio Pravilnik o nastavnim bazama, kojim je uređen pravni okvir djelovanja i ustroja nastavnih baza. U ovoj godini fakulteti su potpisali više od  40 novih sporazuma s nastavnim bazama. Ukupno Sveučilište u Mostaru ima potpisano 130 sporazuma s nastavnim bazama.

Na Sveučilištu je formirano i Karijerno savjetovalište, s ciljem podrške trenutnim, budućim i bivšim studentima Sveučilišta u planiranju i usmjeravanju karijere.

U protekloj akademskoj godini na Sveučilištu su promovirana 2.322 studenta tj. 1.222 prvostupnika, 1100 magistara struke u svim područjima djelatnosti, što je veliki potencijal za napredak i reformu društva u cjelini. Promovirano je i 37 doktora znanosti.

Međunarodna suradnja

Jedan od strateških ciljeva Sveučilišta u Mostaru je i jačanje internacionalizacije. U protekle dvije godine potpisano je novih 36 sporazuma o međusveučilišnoj suradnji, kontinuirano se širi i obnavlja mreža sporazuma Erasmus+ koja omogućava mobilnost studenata, nastavnog i nenastavnog osoblja.

Danas studenti i djelatnici Sveučilišta u Mostaru znanje i iskustvo mogu stjecati na 42 visokoobrazovne europske institucije. U protekle dvije akademske godine ostvarena je 81 mobilnost studenata, te čak 120 mobilnosti nastavnog i nenastavnog osoblja. U ovoj akademskoj godini pred nama je još oko 100 odlaznih i dolaznih mobilnosti studenata i oko 140 mobilnosti nastavnika i administrativnog osoblja.

Važno je napomenuti da je tijekom 2019. godine odobreno 8 projekata na razini Bosne i Hercegovine, od kojih je Sveučilište partner na 6. Ove godine prijavljeno je čak 29 projekata čiji se rezultati očekuju u kolovozu.

U svibnju 2019. organiziran je prvi međunarodni Staff training week na kojemu je središnja tema bila prepoznavanje mobilnosti na visokoobrazovnim institucijama.

Znanost

Znanstveno-istraživački rad jedno je od temeljnih područja strategije Sveučilišta u Mostaru. Sveučilište u Mostaru nastoji izvući maksimum iz postojećih financijskih i kadrovskih potencijala za znanstveno istraživanje. U posljednje dvije godine značajno se povećao broj znanstvenih i znanstveno-stručnih konferencija od kojih je većina s međunarodnim sudjelovanjem. Povećan je i angažman svih uredništava znanstvenih časopisa Sveučilišta u Mostaru da svi časopisi uđu u referentne znanstvene baze.

Intenzivno se radi i na podizanju rankinga SUM-a na svjetskim ljestvicama. Ostvareni su pomaci u gotovo svim kategorijama i na svim ljestvicama u proteklih godinu dana.

Formiran je tim koji svakodnevno prati sve parametre za rangiranje i kontinuirano prikuplja podatke za različite aplikacije, jer pojedine ljestvice i aplikacijski obrasci imaju dosta zahtjevne kriterije.

Sveučilište se trenutačno nalazi na 4671. mjestu svjetske Webometrics ljestvice od ukupno više od 28.000 visokoškolskih institucija. U faktoru PRESENCE, na ovoj ljestvici, SUM se podigao za 350 mjesta u zadnjih godinu dana, u faktoru IMPACT za 400 mjesta, a u faktoru OPENNESS za čak 1350 mjesta u zadnjih godinu dana.

Nadalje, Sveučilište u Mostaru je u ožujku 2019. prvi put apliciralo na svjetsku prestižnu rang-listu TIMESA, a također je u srpnju 2019. prvi put apliciralo na QS WORLD UNIVERSITY RANKINGS gdje je na 280. mjestu, te na GREENMETRIC ljestvicu na kojoj je na 225. mjestu. Riječ je o svjetskim ranking ljestvicama. Također, ove smo godine dobili i poziv za prijavu na WURI ljestvicu …..

Prošle je godine, prvi put na Sveučilištu u Mostaru, izrađen i predstavljen registar znanstveno-istraživačkih projekata i registar radova djelatnika i suradnika SUM-a.

Vrijedi istaknuti kako je ove godine Sveučilište utemeljilo svoju nakladničku kuću PRESSUM. U njezinu okviru danas se izdaje 16 znanstvenih časopisa. Završeni su svi pripremni radovi, trenutačno se radi na opremanju i uskoro nas očekuje otvaranje elektroničke tiskare Sveučilišta u Mostaru u okviru PRESSUM-a što će omogućiti puno lakše tiskanje svih izdanja po pristupačnim cijenama.

Suradnja s društvenom zajednicom

Suradnja s društvenom zajednicom značajno je pojačana, posebno s gospodarstvom,  te povezivanje s tržištem rada u okviru čega su organizirana dva sveučilišna gospodarska foruma, te dvije konferencije u suradnji s vanjskotrgovinskom komorom BiH i gospodarskom komorom Federacije BiH, udrugom bosanskohercegovačkih Hrvata Prsten i drugim partnerima

IT

Gradimo IT Centar za potporu cijeloj vertikali obrazovanja po uzoru na CARNET i Srce. IT centar Sveučilišta u Mostaru osnovan je krajem 2017. godine u cilju pružanja podrške obrazovnoj i akademskoj zajednici u upotrebi informacijsko-komunikacijskih tehnologija.

U dvije godine rada, SUMIT je postao prepoznatljiv po kontinuiranom osiguravanju stabilnog i kvalitetnog rada e-infrastrukture Sveučilišta u Mostaru.

Stvaramo centar koji treba biti potpora digitalizaciji cijele vertikale obrazovanja. Jako nam je drago da su pojedine županije pokazale potporu našoj viziji da to bude Sveučilište u Mostaru preko IT Centra. Trenutno pripremamo projekt digitalizacije škola.

2019. godina obilježena je uvođenjem elektroničkog identiteta čime je Sveučilište u Mostaru postalo jedina institucija u Bosni i Hercegovini koja ima implementiran takav tip infrastrukture za upravljanje elektroničkim identitetima.

SUMIT je na sastavnicama Sveučilišta implementirao uslugu EDUROAM. Usluga eduroam je sigurna i za krajnjeg korisnika potpuno besplatna usluga pristupa Internetu. Važno je naglasiti da elektronički identiteti dodijeljeni na Sveučilištu u Mostaru vrijede u bilo kojoj instituciji na svijetu koja nudi uslugu eduroam. Trenutno postoji 24.000 lokacija u svijetu gdje naši studenti i nastavnici mogu pristupiti besplatnom internetu.

Ovu uslugu planiramo omogućiti učenicima i nastavnicima u školama za koje budemo radili digitalizaciju.

Pokrenut je projekt e-učenja kako bi se omogućilo besplatno korištenje svim sastavnicama. Ovaj sustav omogućava nastavnicima, studentima i ustanovama, u sustavu visokog obrazovanja, izvođenje kolegija, koji se nalaze u redu predavanja pojedine ustanove, uz primjenu tehnologija e-učenja.

U 2019. godini otvoreno je preko 50 online kolegija. Osim održavanja samog sustava, SUMIT radi i na edukaciji nastavnog osoblja o radu u sustavu kroz različite radionice.

Akreditacija Sveučilišta u Mostaru

Sveučilište u Mostaru uspješno je prošlo postupak institucionalne akreditacije te se tim povodom danas održava svečana Akademija na Medicinskom fakultetu.

Povjerenstvo domaćih i međunarodnih stručnjaka posjetili su Sveučilište 22. i 23.  listopada 2019. Nakon višednevnog rada Povjerenstvo za vanjsko vrednovanje donijelo je Mišljenje o ishodu akreditacije.

Povjerenstvo zaključuje da su Kriteriji za akreditaciju visokoškolskih ustanova u Bosni i Hercegovini na Sveučilištu u Mostaru ispunjeni, i to:

Kriterij 1. Politika osiguranja kvalitete potpuno ispunjen;

Kriterij 2. Izrada i odobravanje programa potpuno ispunjen;

Kriterij 3. Učenje, podučavanje i vrednovanje usmjereni na studenta potpuno ispunjen;

Kriterij 4. Upis i napredovanje studenata, priznavanje i certificiranje potpuno ispunjen;

Kriterij 5. Nastavno osoblje znatno ispunjen;

Kriterij 6. Resursi za učenje i potpora studentima potpuno ispunjen;

Kriterij 7. Upravljanje informacijama potpuno ispunjen;

Kriterij 8. Informiranje javnosti znatno ispunjen;

Kriterij 9. Kontinuirano praćenje i periodična revizija programa znatno ispunjen;

Kriterij 10. Periodično vanjsko osiguranje kvalitete potpuno ispunjen.

Na osnovu toga, Povjerenstvo utvrđuje mišljenje da je rad Sveučilišta u Mostaru u cjelini usklađen s Kriterijima za akreditaciju visokoškolskih ustanova u Bosni i Hercegovini, te preporučuje Agenciji za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvalitete Bosne i Hercegovine izdavanje Preporuke za akreditaciju Sveučilišta u Mostaru na razdoblje od pet godina, te Ministarstvu obrazovanja, znanosti, kulture i sporta Hercegovačko-neretvanskog kantona izdavanje Rješenja o akreditaciji u skladu s tom preporukom."

Za obavijesti sa Sveučilišta u Mostaru, pretplatite se na Newsletter.


Europska židovska udruga (EJA) održala je godišnju delegaciju u Krakowu i Auschwitzu, obilježavajući 86. godišnjicu Kristalne noći. Ovaj važan do...


Sveučilište u Mostaru i Hrvatski poslovni klub u Bosni i Hercegovini sklopili su sporazum o suradnji, kojim se utvrđuje partnerski odnos u istraživačkim, razvojn...


Ujedinjeni narodi osmislili su ciljeve održivog razvoja kao sveobuhvatan plan za stvaranje bolje i održivije budućnosti. Ovi ciljevi usmjereni su na rješavanje k...