Četvrti Sveučilišni gospodarski forum: Znanjem, suradnjom i vizijom do europske budućnosti BiH

Četvrti Sveučilišni gospodarski forum: Znanjem, suradnjom i vizijom do europske budućnosti BiH

25.04.2025 14:39:29

311

311

25.04.2025 14:39:29

„Znanje je temelj konkurentnosti i ključ dugoročnog razvoja“, poručio je rektor Sveučilišta u Mostaru prof. dr. sc. Zoran Tomić na otvaranju četvrtog Sveučilišnog gospodarskog foruma, dodajući kako Sveučilište već godinama aktivno doprinosi europskom putu kroz projekte, digitalnu transformaciju i jačanje povezanosti s gospodarstvom. U uvodnim riječima naglasio je važnost povezivanja znanosti, obrazovanja, gospodarstva i politike, istaknuvši kako je forum „platforma za strateški dijalog i međusektorsku suradnju koja gradi društveni konsenzus o tome kuda želimo ići kao zajednica.“ 

Četvrti Sveučilišni gospodarski forum, održan u novootvorenoj zgradi SUMIT-a u kampusu Sveučilišta u Mostaru u Rodoču, okupio je vodeće predstavnike akademske zajednice, gospodarstva i javnih institucija te se sve više profilira kao prostor strateškog dijaloga. Kroz tri tematska panela raspravljalo se o ključnim izazovima i prilikama vezanim uz europske integracije, globalna carinska kretanja i sigurnost digitalne infrastrukture, s fokusom na gospodarski i institucionalni razvoj BiH. Forum su obraćanjima podržali Predrag Čović, predsjednik Vlade Županije Zapadnohercegovačke, prof. dr. sc. Zanin Vejzović, ministar gospodarstva HNŽ-a, Ljiljana Lovrić, zamjenica ministra vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, te prof. dr. sc. Vjekoslav Vuković, predsjednik Vanjskotrgovinske komore BiH.

Pitanje europskih integracija otvoreno je kroz prvi panel pod nazivom Pregovori o članstvu u EU – prilike i izazovi za bh. gospodarstvo u kontekstu europskih integracija. Panelistice prof. dr. sc. Mia Glamuzina (Gospodarska komora FBiH), Erna Kasumović (pomoćnica ravnateljice Direkcije za europske integracije BiH), Dijana Čampara (pomoćnica ministra u Federalnom ministarstvu trgovine) i Branka Augustinović (državna tajnica u Ministarstvu gospodarstva RH) iznijele su analizu trenutačne pozicije Bosne i Hercegovine, uz prijedloge konkretnih koraka koji bi mogli ubrzati integracijske procese i potaknuti investicije. 

U drugom dijelu foruma raspravljalo se o globalnim promjenama carinske politike i njihovom utjecaju na domaće gospodarstvo. Moderator panela, prof. dr. sc. Zdenko Klepić, istaknuo je kako takve promjene mijenjaju dinamiku međunarodne trgovine te da BiH, kao zemlja u tranziciji, mora strateški uskladiti svoje prakse s modernim carinskim standardima kako bi otvorila tržišta i zaštitila domaću proizvodnju. 

Panelisti prof. dr. sc. Vjekoslav Vuković (Vanjskotrgovinska komora BiH) i prof. dr. sc. Branimir Skoko (Ekonomski fakultet Sveučilišta u Mostaru) ukazali su na potrebu proaktivnog djelovanja institucija kako bi se osiguralo konkurentno i stabilno poslovno okruženje, osobito za izvoznike. „Potrebno je čuti glas poduzetnika i uključiti ih u proces donošenja strateških odluka ne kao promatrače, već kao aktivne sudionike koji razumiju stvarne potrebe tržišta“, poručio je Vuković.

Poduzetnik Eugen Šušak iz TT kabela upozorio je na negativan utjecaj sporih i neusklađenih carinskih procedura. „Mi već prilagođavamo proizvodnju europskom tržištu. Ova situacija može biti prilika za regiju da poveća konkurentnost. Navikli smo djelovati u uvjetima stalne krize i moramo biti spremni brzo se prilagoditi“, rekao je Šušak, dodajući kako BiH mora jasno definirati svoje instrumente konkurentnosti u procesu približavanja EU. 

Središnja tema trećeg panela bila je digitalna sigurnost, s fokusom na ulogu SUM CERT-a, centra za zaštitu informacijskih sustava na Sveučilištu u Mostaru. 

„SUM CERT djeluje kao važan oslonac kibernetičke sigurnosti u akademskom i širem digitalnom prostoru Bosne i Hercegovine. Naše aktivnosti usmjerene su na prevenciju, otkrivanje i odgovor na sigurnosne incidente unutar Sveučilišta, ali i na jačanje nacionalne otpornosti kroz suradnju s drugim institucijama, CERT timovima i relevantnim tijelima.“, istaknuo je Vedran Mihalj, voditelj CERT-a Sveučilišta u Mostaru.

Posebna vrijednost foruma ogleda se upravo u njegovoj sposobnosti da nadilazi sektorske granice, okupljajući donositelje odluka, poduzetnike, istraživače i stručnjake na jednom mjestu. Tu važnu poveznicu u svom obraćanju istaknuo je i prof. dr. sc. Zanin Vejzović, ministar gospodarstva u Vladi HNŽ-a:

„Ovaj prostor za mene ima posebno značenje, upravo ovdje sam napravio svoje prve korake u programiranju, što je oblikovalo moj profesionalni put. Danas, s istog mjesta, iz ovog impresivnog prostora, želim poslati poruku da gospodarski razvoj ne može počivati na izoliranim naporima. Kao što operativni sustav omogućava funkcioniranje cijelog računalnog sustava, tako i država mora stvoriti jasan okvir u kojem će gospodarstvo moći rasti. To možemo postići samo ako slušamo poduzetnike, razumijemo njihove potrebe i zajedno s akademskom zajednicom radimo na rješenjima. Forum je upravo prilika da ideje pretočimo u konkretne akcije i osiguramo stvarni napredak.“

Zaključci doneseni tijekom panela i izneseni prijedlozi poslužit će kao temelj za buduće projekte i inicijative.

 

 

Za obavijesti sa Sveučilišta u Mostaru, pretplatite se na Newsletter.


Znanstveni dan, treći tematski dan međunarodne konferencije MoStart, potvrdio je status MoStarta kao platforme koja povezuje znanstvenike, akademsku zajednicu i predsta...


Četvrti Sveučilišni gospodarski forum koji je i ove godine okupio vodeće predstavnike akademske zajednice, gospodarstva i javnih institucija svečano je otvoren u...


Vodeći umovi regionalne tehnološke scene tijekom IT dana treće MoStart konferencije pružili su uvid u najnovije tehnološke izazove i inovacije, pokrivajuć...